نکات کلیدی در مورد تربیت فرزند:

نکات کلیدی در مورد تربیت فرزند:

همراز سلام

۱-پدر و مادر نقش یک ممدکار رادارد بجای عصبانیت و پرخاش با صبر و تحمل علاوه بر ایجاد اعتماد به نفس و احساس امنیت در آنان زمینه شکوفایی استعدادهایشان را فراهم سازند.

یک نکته مهم هماهنگی بین دو والد است. معمولا یکی از والدین آسان گیر و دلرحم است و تنبیه ها را کنسل کرده و والد دیگر را شماتت می کند. والدین باید هوای همدیگر را داشته باشند و از هم تصمیمات هم حمایت کنند.و در حضور بچه به تصمیم همدیگر اعتراض نکنند. بهتر است با هم صحبت کرده درباره معیارها و قوانین و نحوه تشویق و تنبیه باهم به توافق برسند.

۲-از دستور دادن مستقیم و مکرر به کودکان خودداری کنیم؛ بگذاریم خودش آن گونه رفتاری را که از او انتظار داریم درک و احساس کند.

۳-الگوخوبی برای فرزندان خود باشیم

فرزندان همیشه از والدین خود به دیده یه قهرمان می نگرد و گاهی در بازیهای کودکانه خود نقش پدریا مادر خود را بازی میکندهمیشه کودکان صداقت، وفاداری، محبت، گفتار، رفتار پسندیده و ادب و نزاکت را با سرمشق گرفتن از شما می آموزند. سعی کنید برای فرزندان خود الگوی مناسب باشید.

۴- تصمیم گیری و مسئولیت پذیری را به فرزندان خود آموزش دهیم

بسیاری از والدین فرزندان خود را بیش از اندازه مورد حمایت خود قرار می دهند و با این کار در حق آنها ظلم می کنند. وقتی فرزندان شما به اندازه کافی بزرگ شدند، به آنها مسئولیتهایی واگذار کنید؛ به آنها کارهایی در منزل بدهید؛ تصمیم گیری برخی از امور را به آنها واگذار کنید و در کار تصمیم گیری نیز به آنها کمک کنید و شرایطی را فراهم کنید تا در آینده نیز تصمیمات عاقلانه تری بگیرند.

۵-فرزندمان را مقیاسه و تحقیر نکنید

کودکان مانند لوحی سفید اند که والدین  نقش نگار این لوح اند . گاهد در مهمانی ها و جمع  دیده اید که والدین با حالت تند با کودک خود بحث می کنند که بچه بشین فضولی نکن دست به اسباب بازی ها نزن فلانی رو ببین چه ساکت نشسته اگر می بینید که خشمگین شده اید، سکوت کنید یا از اتاق بیرون بروید و به فرزندان خود فرصت بدهید تا مسائلشان را خود حل و فصل کنند.  هرگز از فرزندان خود انتظار غیرممکن نداشته باشید؛ انتظارات غیرواقع بینانه را کنار بگذارید. به یاد داشته باشید که فرزندان بیش از انتقاد به الگو و سرمشق نیاز دارند.

۶- دوست فرزندان خود باشید

روانشناسان معتقند اگر والدین در کودکی یا فرزندان خود دوست شوند در بزرگی فرزند از بیان مشکلات خود طفره نرفته و خیلی راحت از کسانی که از والدین خود فاصله دارند مشکلات خود را در میان می گذارند

۷- فرزندان خود را در معرض موقعیت های مختلف و به فرزندان خود آزادی عمل بدهید

فرزند خود را در معرض موقعیت های مختلف قرار دهید؛ بگذارید برای خود دوست انتخاب کند؛ بگذارید شنا کردن، کوه نوردی و قایق سواری را یاد بگیرد؛ بگذارید درس موسیقی بخواند؛ خلاصه بگذارید در هر کاری که به آن علاقه دارد فعالیت کند و از دور مراقب باشید. والدین باید به فرزند خود آزادی عمل بدهند به این نکته توجه داشته باشند که فرزند آنها به یک کتاب می ماند؛ اگر به شما خیلی نزدیک یا خیلی دور باشد، نمی توانید او را بخوانید. بسیاری از والدین بیش از اندازه به فرزندان خود می چسبند و بعد به شرایطی می رسند که کار از کار گذشته است؛ فرزندان خود را با نخ به خود گره نزنید؛ بگذارید از شما فاصله بگیرند و کارهای مختلفی را انجام دهند؛ بگذارید درباره کارهایی که می خواهند در زندگی اشان انجام دهند، تصمیم بگیرند، اما توجه داشته باشید که نگذارید این فاصله بسیار زیاد شود. هر شغلی که دارید و حرفه شما هر چه که هست، بی جهت فرزندان خود زیر فشار نگذارید تا حرفه شما را دنبال کنند، ممکن است فرزندان شما به این کارها کمترین علاقه ای نداشته باشند.

جهت مشاوره رایگان وارد وبسایت همراز سلام شده و سوال خود را مطرح نمایید

www.hamrazsalam.com

https://t.me/joinchat/AAAAAEGGU5wt3RhX_47fnA

دیدگاه ها بسته شده